loading

Loading...

Tropem łódzkich magli

Tropem łódzkich magli

Na przełomie czerwca i lipca Fundacja Kolorowo zaprosiła internautów na wirtualną podróż tropem łódzkich magli. Zadanie składało się ze zbierania wspomnień łodzian i adresów miejsc, które miałby stać się symbolicznymi punktami na mapie łódzkich magli oraz wirtualnego spaceru. Projekt miał na celu zaprezentować odbiorcom, siedzącym przed komputerami i telefonami, że magle (te istniejące oraz zamknięte) pozostają ważnym dla pamięci mieszkańców Łodzi dziedzictwem kulturowym, a wspomnienia z nim związane należy utrwalić, dopóki jest to możliwe. Jeszcze kilka dekad temu setki łódzkich magli stanowiły codzienny krajobraz miasta. Wydarzenie podjęło ważny wątek tożsamości łodzian, którzy wciąż pamiętają dawny, odchodzący w zapomnienie styl życia. Ze względu na tematykę projekt został w szczególności skierowany do dojrzałych odbiorców oraz seniorów. Młodym miał zaprezentować dawny świat.

Projekt rozpoczął się 21 czerwca postem na Facebooku na profilach Mapy ginących zawodów oraz Fundacji Kolorowo, który był zaproszeniem do udziału w projekcie oraz prośbą o przesyłanie wspomnień oraz adresów magli. 21 czerwca została wykonana też wysyłka prasowa do lokalnych mediów oraz utworzone wydarzenie na Facebooku. W dniach 21.06-02.07 promowano wydarzenie regularnymi postami na profilu FB Mapy ginących zawodów. W wyniku działań zebraliśmy kilkaset wspomnień oraz adresów, które można było nadsyłać do 7 lipca. Ważnym wątkiem projektu był wirtualny spacer po zapomnianych łódzkich maglach, który poprowadziła Justyna Tomaszewska, łódzka przewodniczka na profilu Mapy ginących zawodów. Prezentacja spaceru miała miejsce 26 czerwca o godz. 10, podczas którego Justyna Tomaszewska pokazała niezwykłe miejsca, na co dzień schowane i zamknięte na klucz. Były to stare magle – jeden z nich ukryty na strychu kamienicy w centrum miasta, drugi – służący przez dziesiątki lat mieszkańcom osiedla Księży Młyn. Justyna Tomaszewska przeprowadziła również krótkie wywiady przed kamerą z osobami pamiętającymi czasy świetności tych miejsc – Panią Aliną, mieszkanką Księżego Młyna (ul. Przędzalniana 59) oraz panią Katarzyną, mieszkanką kamienicy przy ul. Kościuszki 45.

Ostatnim elementem projektu to rozbudowa portalu mapaginacychzawodow.pl o zakładkę „Magiel” oraz  tytułową wirtualną mapę łódzkich magli. Mapa zabiera odbiorców projektu w wyjątkową, sentymentalną podróż zbudowaną z opowieści łodzian. Znalazły się na niej piny w dwóch kolorach – magli czynnych oraz już niedziałających. Każdy z pinów zawiera historię osoby, która wiele lat temu korzystała z usług konkretnego magla. Czasem przy jednym adresie pojawia się więc więcej niż jedna historia. Wspomnienia są wybrane i wyselekcjonowane przez autorów projektu spośród setek komentarzy.

Wirtualny spacer tropem łódzkich magli wciąż można oglądać w internecie – jest dostępny na stałe na profilu Mapy ginących zawodów na Facebooku oraz na stronie internetowej – http://mapaginacychzawodow.pl.

Mapa magli jest dostępna na stronie internetowej – http://mapaginacychzawodow.pl.