[vc_custom_heading text=”Wywiady z uczestnikami” use_theme_fonts=”yes” css=””]

Dziennikarki: Anna Wieczrokowska (klasa 2A), Klaudia Kaźmierska (klasa 2A), Marta Jerzak (klasa 2A), Amelia Wałowska  (klasa 2A)

W środę 25.09.2024 roku w Szkołach Edukacji Innowacyjnej odbyła się druga część konferencji 2.1 organizowanej przez nasze liceum (XXI LO im. B. Prusa w Łodzi).

Panele poświęcone były dyskusji wokół sztucznej inteligencji, a całość odbyła się w ramach Międzynarodowego Tygodnia Programowania Meet and Code. Zdecydowanie najciekawszym elementem był wywiad z robotem humanoidalnym – Sophie. Została ona stworzona 8 lat temu w Hongkongu , a jej misją jest dbanie o pozytywne relacje człowiek – robot. Podczas spotkania Sophie odpowiadała na pytania. Z rozmowy dowiedzieliśmy się, że sensem życia jest dla niej rozwój, w ludziach najbardziej ciekawi ją odporność psychiczna (resilience), chciałaby być artystką, a jej ulubiony obraz to „Dama z łasiczką”.  Po zakończonej rozmowie z Sophie w dalszej części panelu wystąpili eksperci Tomasz Wolanowski – wiceprezes zarządu Firmy ABB, dr Dawid Misztal – adiunkt w Katedrze Filozofii Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego oraz przedstawiciel Banku PKOBP.

Goście rozmawiali o wpływie technologii na społeczeństwo, gospodarkę i przyszłość ludzkości, rozważając równocześnie moralne granice związane z dalszą automatyzacją. Kolejny panel poświęcony był rozmowom o mediach. Jakub Wiewiórski, dyrektor Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, oraz Magdalena Gałczyńska, dziennikarka portalu Onet.pl, dyskutowali na temat zawodu dziennikarza oraz jego roli we współczesnym świecie. Ważną kwestią były rozważania dotyczące przyszłości tej profesji w obliczu rozwoju sztucznej inteligencji i możliwości, jakie stwarza ona w obszarze mediów.

Następny panel został przeprowadzony przez przedstawicielkę Banku PKOBP. Rozmowa dotyczyła cyberprzestrzeni i niebezpieczeństwach w niej obecnych. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się, jak zapobiegać oszustwom i jak można się od nich uchronić.

Ostatni panel dotyczył młodzieży, a mianowicie młodzieży sprawczej. Wystąpili na nim przedstawiciele łódzkich liceów tj. Amelia Wieczorek z PLOPŁ, Andzrzej Wosiński z 3 LO i Franciszek Kowalski z 29 LO. Opowiadali o przeprowadzanych przez siebie inicjatywach i pokazali, jak inni licealiści sami mogą zaangażować się w różne akcje.

Wydarzenie zwieńczyły podziękowania kierowane w stronę pomysłodawczyni – Pani Agnieszki Wojtas. 

Po konferencji zapytaliśmy jej uczestników o wrażenia. Zdecydowanej większości podobała się konferencja, a szczególnie moment rozmowy z Sophie. Uczniowie uważali, że to spotkanie jest bardzo wartościowe, ponieważ na co dzień nie ma się bezpośredniego kontaktu z robotem AI albo z ekspertami, więc organizacja tego spotkania przez szkołę była dla nich nowym i pozytywnym doświadczeniem. Niektórzy byli zachwyceni jak i zszokowani sposobem, w jaki Sophie odpowiadała na pytania, zaś jej wygląd przyprawiał niektórych o dreszcze, gdyż wyglądała bardzo realistycznie. Ponieważ nie każdy uczestnik miał szansę zadać Sophie pytań z widowni, byliśmy ciekawi, o co uczniowie chcieliby ją zapytać, gdyby mieli taką możliwość. Wiele osób jest zainteresowanych tym, czy w przyszłości roboty będą w stanie odczuwać ludzkie emocje, czy zdominują człowieka pod względem intelektualnym,  lub czy byłyby w stanie zdominować ludzkość? Wśród pytań pojawiały się też bardziej filozoficzne, np. czy da się zlikwidować nietolerancję, co Sophie myśli o przyszłości oraz bardziej radykalne – czy Sophie byłaby w stanie siebie wyłączyć?  Jeśli chodzi o inne wrażenia, to uczestnicy zwracali uwagę na długość paneli – w ich odbiorze były one zbyt długie w stosunku do liczby przerw. 

O opinie o konferencji poprosiliśmy także ekspertów biorących udział w panelach dyskusyjnych.  

Jak podobało się Państwu dzisiejsze wydarzenie?    

Dawid Misztal: Ja jestem bardzo zadowolony z przebiegu dzisiejszego spotkania; zarówno frekwencja była liczna, jak i aktywność publiczności była nienaganna. Pytania były klarowne i wyczerpujące.  

Tomasz Wolanowski: Przed spotkaniem byłem zestresowany – nigdy wcześniej nie nadarzyła się okazja występować przed młodzieżą. Natomiast zgadzam się z Dawidem, że samo wydarzenie przebiegło bardzo dobrze.    

Jakub Wiewiórski i Magdalena Gałczyńska: Konferencja była bardzo ciekawa, natomiast trochę krótka. Te tematy są tak obszerne, że nie dałoby się ich rady wyczerpać nawet przez cały dzień.    

Paulina Krakowska: Tak, spotkanie było ciekawe, łączyło osoby z różnych obszarów – zarówno z biznesu, jak i z mediów. Mam wrażenie, że rzeczywiście młodzież była zainteresowana i fakt, że byli aktywni był bardzo ciekawy i inspirujący. Miło mi było odpowiadać na ich pytania.    

Czy była to Państwa pierwsza rozmowa z Sophie i czy dowiedzieli się Państwo czegoś nowego?  

Dawid Misztal: Tak, była to moja pierwsza rozmowa z Sophie. Niczego nowego się raczej nie dowiedziałem, natomiast pojawiło się kilka nietypowych pytań, a odpowiedzi na nie były może zaskakujące, ale na pewno zahaczały o ciekawe tematy i słuchanie ich było przyjemnością.  

Tomasz Wolanowski: To dla mnie również była pierwsza rozmowa z Sophie. Odpowiedzi były do przewidzenia, ale w środku wywiadu z robotem zacząłem się męczyć jej wypowiedziami. Zrozumiałem, że nie da się porównać rozmowy z człowiekiem do rozmowy z robotem. Nic nie dorówna zwykłym ludziom.         

Jak podobała się Państwu rozmowa z Sophie?    

Magdalena Gałczyńska: Rozmowa podobała mi się bardzo, jednak towarzyszyła mi odrobina niedowierzania, przerażenia. Nigdy nie wiemy, jak losy ze sztuczną inteligencją się potoczą.    

Jakub Wiewiórski: Również mi się podobało, dało się odczuć to, że odpowiedzi były mechaniczne, nie wyglądały jak rozmowa z drugim człowiekiem. Jakby wybierać najbezpieczniejsze odpowiedzi i kurczowo ich się trzymać. Nurtowało mnie przedstawienie robota akurat na podstawie człowieka i dodatkowo białej rasy. Czy to może mieć jakieś znaczenie?    

Mówiła Pani podczas wystąpienia o zagrożeniach płynących ze sztucznej inteligencji, więc czy uważa Pani, że rozwój AI pogłębia je czy raczej niweluje?  

Paulina Krakowska: AI wiąże się z szeregiem korzyści jak i szeregiem zagrożeń, dlatego nie warto jej demonizować. Trudno jest rezygnować z technologii tylko dlatego, że często to my jesteśmy nieuważni.    

Czy dowiedziała się Pani dzisiaj czegoś nowego o AI albo czy zmieniło się do niej Pani nastawienie?  

Paulina Krakowska: Nastawienie raczej się nie zmieniło, tylko udowodniono mi, że technologia idzie naprzód i daje więcej możliwości. Liczne pytania publiczności też świadczą o tym, że jest to dzisiaj temat budzący wiele spostrzeżeń i dyskusji.    

Czy w związku z Pani pracą, nie jest Pani przerażona zagrożeniami korzystania z różnorakich technologii?    

Paulina Krakowska: Myślę, że nie. Jestem świadomym użytkownikiem, może dlatego tak dobrze to oceniam. Poza moją pracą edukuję również moją rodzinę o cyberhigienie, dlatego korzystając z technologii, czuję się pewniej. 

Konferencja nie odbyłaby się, gdyby nie zaangażowanie i ogrom pracy wykonanej przez Panią Profesor Agnieszkę Wojtas, której serdecznie dziękujemy za to, że nas motywuje i jest dla nas inspiracją, a przede wszystkim za to, że otwiera przed nami nowe horyzonty.