loading

Loading...

Modowy teatr

Modowy teatr

W dwa listopadowe dni Fundacja Kolorowo zaprosiła internautów na webinarium pt. MODOWY TEATR, zorganizowany przede wszystkim z myślą o studentach szkół filmowych, teatralnych, plastycznych i projektowych.

Webinaria pt. „Modowy Teatr”, zorganizowane były przede wszystkim z myślą o studentach szkół filmowych, teatralnych, plastycznych i projektowych.

Pierwszy webinar odbył się 25 listopada o godz. 12. Był to wykład poprowadzony przez Waldka Szymkowiaka, znanego i cenionego na całym świecie reżysera oraz choreografa mody, współpracującego z gwiazdami showbiznesu (Kelly Rowland, Kylie Minogue, Rita Ora), dużymi markami (Mercedes-Benz, Porsche, Sony, Universal Music, L’Oréal ) czy domami mody (m.in. Versace, Prada, Bottega Veneta, Céline czy Stella McCartney).

Waldek Szymkowiak opowiadał o zmianie, która dokonała się na przełomie ostatnich lat – tradycyjne pokazy mody zaczęły przeradzać się w widowiskowe „spektakle teatralne”, o pracy choreografa i reżysera mody; o nowych technologiach, które wpłynęły na różnorodne sposoby prezentowania kolekcji projektantów.

Drugi webinar miał miejsce 26 listopada o godz. 12. Spotkanie poprowadzili Natasha Pavluchenko, projektantka, prezentująca kolekcje nie tylko w Polsce, również Rzymie, Portugalii, Rosji, Włoszech, Niemczech i Hiszpanii oraz Tomasz Gąsienica-Józkowy, stylista i nauczyciel od lat współpracujący z Waldkiem Szymkowiakiem i Nataszą Pavluchenko. Podczas webinaru oglądający zobaczyli pracownię projektantki oraz ją samą przy pracy. Ważnym wątkiem spotkania był wpływ kreatywności oraz znajomości najnowszych technologii w organizacji spektakli modowych oraz filmów.

Webinary miały na celu pomóc młodym ludziom – dopiero raczkującym w świecie mody – odnaleźć się w nowej rzeczywistości: projektowaniu ubrań w taki sposób, by zaprezentować je odpowiednio dobrze i spektakularnie podczas wirtualnych pokazów mody, które teraz stają się najpopularniejszą formą przedstawień. W czasie spotkań uczestnicy byli w ciągłym kontakcie z prowadzącymi – mogli na bieżąco zadawać pytania, ale mieli też możliwość, by kilka dni przed webinarium przesłać zagadnienia, które chcieliby, by zostały poruszone. Dzięki temu nasi prelegenci mieli czas na przygotowanie odpowiedzi.

W związku z wybuchem pandemii realizacja projektu „Modowy Teatr” uległa zmianie. Pierwotnie gościem wydarzenia miał być Thierry Mugler, projektant mody, tworzący kolekcje o charakterystycznym teatralnym stylu, projektant kostiumów m.in. dla Lady Gagi, Celine Dion, Lizy Minnelli i Davida Bowie. Bardzo się cieszymy, że na rodzimym podwórku znaleźliśmy bohaterów świata mody z równie spektakularnymi osiągnięciami.

Spotkania miały miejsce 25-26 listopada. Promocja projektu zaczęła się trzy tygodnie wcześniej. Zostało utworzone wydarzenie na facebookowym profilu Fundacji Kolorowo, do którego zapisało się 78 osób. Powstał również projekt plakatu oraz na stronie Fundacji pojawiła się informacja o spotkaniach. Ponieważ należało dotrzeć do grupy odbiorców siedzących przed komputerami i telefonami, a w szczególności tych dostępnych w mediach społecznościowych, dlatego działania były prowadzone dwutorowo na Facebooku – jako posty bezpłatne i płatne. Całkowita liczba odbiorców postów dotyczących webinariów to ponad 18 tysięcy odbiorców. Dodatkowo Natasha Pavluchenko oraz Tomasz Gąsienica-Józkowy nagrali video z pracowni stylistki, zapraszające na wydarzenie. By poinformować konkretnych odbiorców wydarzenia – studentów szkół artystycznych i projektowych – skoncentrowaliśmy się na kontakcie bezpośrednim z uczelniami i samorządami uczniowskimi. Projekt MODOWY TEATR objęło patronatem prestiżowe wydarzenie modowe skierowane do młodych twórców – Łódź Young Fashion, organizowane przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Zarówno Łódź Young Fashion, jak i ASP wrzuciło na swoje strony internetowe, konta na Facebooku i Instagramie zaproszenie na wydarzenie. Informacje pojawiły się również m.in. na stronach Łódź Pełna Kultury, Młodzi w Łodzi, Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie, Uniwersytet SWPS w Warszawie czy Kieleckiego Centrum Kultury, organizatora ogólnopolskiej modowej imprezy dla młodych projektantów – Akademia OFF Fashion. Zaprosiliśmy na wydarzenie również zdolnych, nagradzanych twórców młodego pokolenia, takich jak Agnieszkę Wolnicę, Huberta Kołodziejskiego, Dastina Porazińskiego czy Magdalenę Jagnicką (stylistkę, instagramerkę). Do udziału w webinarium zapisało się około 200 osób, nie tylko z Łodzi ale również innych miast.