loading

Loading...

Mistrzowie w regionie łódzkim

Mistrzowie w regionie łódzkim

Ważnym motywem naszych działań jest propagowanie postaw społecznie odpowiedzialnych. Zamiast kupować kolejne przedmioty, warto je naprawiać.

Prezentujemy efekt tegorocznej realizacji projektu Mapa ginących zawodów – region łódzki. Projekt powstał dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski, w ramach konkursu „Patriotyzm Jutra” oraz Urzędu Miasta Łodzi. Działania objęły patronatem Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Izba Rzemieślnicza w Łodzi.

Mapę ginących zawodów budują Marta Mariańska i Agnieszka Bohdanowicz we współpracy z Fundacją Kolorowo.

Agnieszka Zabost

HAFCIARKA
Specjalizuje się w haftowaniu łowickich wzorów, jednych z najbardziej charakterystycznych ozdób ludowych w kraju.

Pani Agnieszka opowiada o rodzajach haftu ludowego. Jako początkująca hafciarka pokochała haft koralikowy. Była wtedy świeżo upieczoną mamą. Śmieje się, że jej małe dziecko uwielbiało rzucać koralikami po całym domu. Z czasem pani Agnieszka przeszła na haft ręczno – maszynowy, półpłaski cieniowany. Wspomina również o haftach krzyżykowym i richelieu. Pani Agnieszka haftuje tradycyjne stroje łowickie, ale również torby, opaski, bransoletki, magnesy…

Jan Konopczyński

GARNCARZ
Twórca bolimowskiej ceramiki, zdobionej charakterystycznym motywem ptaszka na gałązce.

Warsztat Garncarski Rodziny Konopczyńskich w Bolimowie wzbudza podziw od pokoleń. Naczynia z białej gliny do dziś zdobione są motywami ludowymi, których najpopularniejszym elementem jest wizerunek ptaszka na gałązce.

Józef Karp

MŁYNARZ
Produkuje mąkę w ponad stuletnim drewnianym młynie wodnym, dziedziczonym z pokolenia na pokolenie.

Mąka pana Józefa jest cięższa i ma ciemniejszą barwę, a to dlatego, że jest naturalna. Jest produkowana w XIX-wiecznym młynie wodnym, umiejscowionym w sąsiedztwie rzeki Wolbórki. Nie tylko dla mąki warto odwiedzić pana Józefa, ale również dla tego unikalnego, regionalnego zabytku.

Jan Michalski

PLECIONKARZ/WIKLINIARZ
Wyplatania nauczył się od taty. Teraz sam uczy innych, wykorzystując plecionkarstwo w terapii osób z niepełnosprawnościami.

Wiklina, trawa morska i rattan są ostatnio w modzie i w … cenie. Topowe marki projektujące meble oraz dodatki, korzystają garściami z tradycji plecionkarstwa. Pan Jan zaskoczyłby swoim kunsztem i wyobraźnią, niejedną wnętrzarską markę.

Lech Gospodarczyk

PSZCZELARZ
Człowiek wielu talentów. Prowadzi pasiekę, buduje ule dla pszczół, jest również autorem patentu dennicy ula z poławiaczem pyłku kwiatowego.

Człowiek wielu talentów. Razem z żoną Marią, kontynuującą tradycje pszczelarskie z pokolenia na pokolenie, prowadzą pasiekę. Pan Lech buduje również przepiękne ule dla pszczół, a także jest autorem patentu dennicy ula z poławiaczem pyłku kwiatowego.

Marcin Wesołowski

WITRAŻYSTA
Mistrz rzemiosła nowej generacji. Łączy tradycyjne witrażownictwo ze współczesnym wzornictwem.

Uczeń najstarszej łódzkiej pracowni witrażu Andrzeja Hibnera i absolwent łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Mistrz rzemiosła nowej generacji. Wykonuje m.in. piękne mobilne witraże, które nawiązują do tradycji witrażownictwa, ale też idealnie wpisują się w nowe trendy.