loading

Loading...

Matematyczny Escher w Łodzi

Matematyczny Escher w Łodzi

29 listopada 2019 na wydziale Matematyki Uniwersytetu Łódzkiego odbyły się wykłady z udziałem zagranicznych i polskich prelegentów w ramach projektu FENOMEN LOGICZNEGO DESIGNU.

29 listopada 2019 na wydziale Matematyki Uniwersytetu Łódzkiego odbyły się wykłady z udziałem zagranicznych i polskich prelegentów w ramach projektu FENOMEN LOGICZNEGO DESIGNU.

Wykłady prowadzili:

PROF. DORIS SCHATTSCHNEIDER (Moravian College/USA), która po raz pierwszy w Polsce wygłosiła wykłady: „Matematyka i sztuka M.C. Eschera” (Mathematics and the Art of M.C. Escher) oraz „Matematyczna strona M.C. Eschera” (The Mathematical Side of M.C. Escher),

DR ZDZISŁAW POGODA (wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego), który wygłosił wykład „Matematyczne inspiracje Escherem”.

prof. Doris Schattschneider otrzymała tytuł doktora z matematyki na Uniwersytecie Yale. Jest profesorem matematyki na Moravian College w Betlejem w Pensylwanii, gdzie uczyła przez 34 lata. Napisała wiele artykułów oraz prwadziła szereg wykładów dotyczących wpływu matematyki na prace holenderskiego grafika M.C. Escher. Jej książka M.C. Escher: Visions of Symmetry i jej artykuły „Escher’s Metaphors” (Scientific American, listopad 1994, 66-71) i „Matematyczna strona M.C. Escher ”(Notices of the American Mathematical Society, www.ams.org/notices/ 201006 / index.html) dokumentuje, w jaki sposób Escher używał matematyki, reprezentował idee matematyczne i przeprowadzał badania matematyczne (pomimo zaprzeczenia, że jest w stanie zrozumieć matematykę). Jest współautorką książki i kolekcji modeli geometrycznych: M. C. Eschera Kaleidocycles oraz współredaktorką książki M.C. Escher’s Legacy: A Centennial Celebration, która zawiera 40 wkładów współczesnych artystów i innych, na których twórczość duży wpływ wywarł Escher.

dr Zdzisław Pogoda starszy wykładowca w Instytucie Matematyki UJ i profesor w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Interesuje się geometrią różniczkową i jej zastosowaniami, szczególnie w kosmologii, oraz historią matematyki. Autor lub współautor około stu pięćdziesięciu artykułów o charakterze naukowym i popularnonaukowym, a także 7 książek oraz trzech podręczników. Za działalność popularyzatorską nagrodzony między innymi Wielką Nagrodą Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. Samuela Dicksteina (1995) oraz Nagrodą Rektora UJ im. Hugona Kołłątaja (2006) a także Nagrodą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej im. Hugona Steinhausa za rok 1999.

Wykłady odbywały się w języku angielskim i były tłumaczone na język polski.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki finansowemu wsparciu: Urzędu Miasta Łodzi, Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS oraz Fundacji mBanku.

Projekt odbywał się pod patronatem Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce, Polskiej Akademii Nauk, Wydziału Matematyki Uniwersytetu Łódzkiego, Polskiego Stowarzyszenie Kreatywności, do współpracy zaprosiliśmy Szkołę Języka Angielskiego Be Smart, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne PORTIERNIA SZTUKI oraz Fundację PMP.