loading

Loading...

Fenomen logicznego designu

Fenomen logicznego designu

Pod koniec listopada 2019 roku odbyły główne wydarzenia związane z realizacją naszego sztandarowego projektu FENOMEN LOGICZNEGO DESIGNU. Wyjątkowe wykłady z udziałem zagranicznych gości wraz podsumowaniem konkursu MODNA LOGIKA odbyły się na Uniwersytecie Łódzkim (Wydział Matematyki) oraz w Centrum Promocji Mody przy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Z dumą podsumowujemy projekt, którym zajmujemy się od kilku lat. Fenomen logicznego designu w 2019 roku polegał na realizacji cyklu warsztatów oraz wykładów na pograniczu sztuki i matematyki.

Zajęcia odbywały się na terenie Miasta Łodzi oraz w innych miastach Polski. W spotkaniach wzięły udział dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Pod koniec listopada 2019 zrealizowano główne wydarzenia związane z realizacją projektu inspirowanego twórczością holenderskiego artysty grafika M. Eschera.

W listopadzie mieliśmy zaszczyt gościć – specjalistów twórczości holenderskiego grafika (polskich i zagranicznych). Wykłady odbyły się na terenie Uniwersytetu Łódzkiego – Wydziału Matematyki oraz Centrum Promocji Mody przy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

A gościliśmy:

PROF. DORIS SCHATTSCHNEIDER (Moravian College/USA), która po raz pierwszy w Polsce wygłosiła wykłady: „Matematyka i sztuka M.C. Eschera” (Mathematics and the Art of M.C. Escher) oraz „Matematyczna strona M.C. Eschera” (The Mathematical Side of M.C. Escher),

JUDITH KADEE (Kurator w Escher w Het Paleis/ Holandia), która również po raz pierwszy w naszym kraju zaprezentowała wykład: „Ukryte skarby największej kolekcji muzeum Eschera”/ „The hidden treasures of the largest Escher museum collection”.

DR ZDZISŁAW POGODA (wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego), który wygłosił wykład „Matematyczne inspiracje Escherem”.

prof. Doris Schattschneider otrzymała tytuł doktora z matematyki na Uniwersytecie Yale. Jest profesorem matematyki na Moravian College w Betlejem w Pensylwanii, gdzie uczyła przez 34 lata. Napisała wiele artykułów oraz prwadziła szereg wykładów dotyczących wpływu matematyki na prace holenderskiego grafika M.C. Escher. Jej książka M.C. Escher: Visions of Symmetry i jej artykuły „Escher’s Metaphors” (Scientific American, listopad 1994, 66-71) i „Matematyczna strona M.C. Escher ”(Notices of the American Mathematical Society, www.ams.org/notices/ 201006 / index.html) dokumentuje, w jaki sposób Escher używał matematyki, reprezentował idee matematyczne i przeprowadzał badania matematyczne (pomimo zaprzeczenia, że jest w stanie zrozumieć matematykę). Jest współautorką książki i kolekcji modeli geometrycznych: M. C. Eschera Kaleidocycles oraz współredaktorką książki M.C. Escher’s Legacy: A Centennial Celebration, która zawiera 40 wkładów współczesnych artystów i innych, na których twórczość duży wpływ wywarł Escher.

Judith Kadee jest kuratorką w Escher w Het Paleis w Den Haag (Holandia). Realizuje wystawy dzieł M.C. Escher’a w dawnym pałacu królewskim, który obecnie jest muzeum poświęconym wyłącznie życiu i twórczości znanego na całym świecie grafika. Kadee uzyskała tytuł magistra studiów muzealnych na University College London i była dyrektorką Muzeum Villa Mondriaan. Miała wówczas 24 lata i była wówczas najmłodszym dyrektorem muzeum w Holandii. Kadee pracował także dla Saatchi Gallery w Londynie i EYE Film Museum w Amsterdamie.

dr Zdzisław Pogoda starszy wykładowca w Instytucie Matematyki UJ i profesor w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Interesuje się geometrią różniczkową i jej zastosowaniami, szczególnie w kosmologii, oraz historią matematyki. Autor lub współautor około stu pięćdziesięciu artykułów o charakterze naukowym i popularnonaukowym, a także 7 książek oraz trzech podręczników. Za działalność popularyzatorską nagrodzony między innymi Wielką Nagrodą Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. Samuela Dicksteina (1995) oraz Nagrodą Rektora UJ im. Hugona Kołłątaja (2006) a także Nagrodą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej im. Hugona Steinhausa za rok 1999.

Wykłady odbywały się w języku angielskim i były tłumaczone na język polski.

W ramach realizacji zadania został ogłoszony konkurs MODNA LOGIKA na projekt modowy inspirowany twórczością M.Eschera.

Do finału zakwalifikowano 11 kolekcji młodych pasjonatów projektowania ubioru. Finałowy pokaz mody oceniały między innymi: prof. Doris Schattschneider oraz Judith Kadee. Podsumowanie konkursu odbyło się w Centrum Promocji Mody przy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Nagrodzono 2 kolekcje, a 2 zostały wyróżnione. Uroczystości towarzyszył wernisaż prac, które powstały w wyniku realizacji warsztatów (około 50 prac).

Nasi goście mieli możliwość zwiedzić i podziwiać nasze Miasto. Zacieśniła się współpraca miedzy Het Paleis w Den Haag (Niderlandy).

Zadanie zostało zrealizowane dzięki finansowemu wsparciu: Urzędu Miasta Łodzi, Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS oraz Fundacji mBanku.

Projekt odbywał się pod patronatem Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce, Polskiej Akademii Nauk, Wydziału Matematyki Uniwersytetu Łódzkiego, Polskiego Stowarzyszenie Kreatywności, do współpracy zaprosiliśmy Szkołę Języka Angielskiego Be Smart, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne PORTIERNIA SZTUKI oraz Fundację PMP.