loading

Loading...

Polki Folki 2019

Polki Folki 2019

Dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej" oraz dzięki wsparciu znakomitych gości, o których za chwilę, od wczesnych godzin porannych dzieci i młodzież z Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny w Zakopanem oraz Szkół w Łodzi brały udział w kreatywnych zajęciach, w których sztuka i tradycja  przeplatała się z ekologią, ochroną  przyrody i zwierząt oraz modą.

Ogromny sukces ubiegłorocznych warsztatów edukacyjnych zorganizowanych przez FOLKI POLKI i Fundację KOLOROWO sprawił, że i w tym roku, w 9 edycji, nie mogło zabraknąć zajęć dla dzieci i młodzieży.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” oraz dzięki wsparciu znakomitych gości, o których za chwilę, od wczesnych godzin porannych dzieci i młodzież z Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny w Zakopanem oraz Szkół w Łodzi brały udział w kreatywnych zajęciach, w których sztuka i tradycja  przeplatała się z ekologią, ochroną  przyrody i zwierząt oraz modą.

Nasi warsztatowicze rozpoczęli dzień od wizyty w zakopiańskiej kuźni kowalstwa artystycznego IRONART, którą prowadzą wspólnie przecudowni ludzie – Kasia i Maciek. Mogli zobaczyć kuźnie, obserwować pracę kowala i poznać odrobinę historii kowalstwa, nie tylko tego z Podhala.

Jednocześnie w Nosalowym Dworze – czyli u Naszego gospodarza! – odbywały się, prowadzone przez Karolinę Bugaj warsztaty inspirowane, jakże mocno zakorzeniona w tradycji Podhala, ponad stuletnią sztuką malowania na szkle.

Jako, że tegoroczna edycja POLKI FOLKI poświęcona jest nie tylko ogniowi, ale również ochronie środowiska uczestnicy warsztatów swoją malarska interpretację motywu ognia przenosili na pochodzące z odzysku szklane słoiki, butelki, szklanki itd., którym nadawali zupełnie nowe życie.

A że motyw ognia łączy się nie tylko z tradycją i tradycyjna sztuką, ale również z ochroną przyrody, natury nie mogło na naszych warsztatach zabraknąć prawdziwego STRAŻAKA!

Maciej Galica z OSP w Bukowinie, który z ogniem ma do czynienia niejako codziennie, nie tylko zdradził młodzieży kilka sekretów pracy strażaka, lecz również podpowiedział jak zapobiegać powstawaniu pożaru oraz jak zachowywać się kiedy do pożaru dojdzie.

Ekologia i ochrona przyrody, to również ochrona zwierząt, zwłaszcza gatunków zagrożonych wyginięciem, dlatego w kolejnej części warsztatów młodzież spotkała się z pomysłodawczynią projektu „W IMIENIU TYCH CO NIE MÓWIĄMarią Kuczkowicz, weterynarzem.

Opowiedziała ona o swoim projekcie i o sposobach ratowania i opieki nad ginącymi gatunkami zwierząt. Przedstawiła film opowiadający o chyba najbardziej znanym podhalański zwierzęciu – NIEDŹWIEDZIU. Film ten był również doskonałym wstępem do krótkiego szkolenia, które przeprowadziła Maria – młodzież nauczyła się m.in. jak zachowywać się podczas spotkania z niedźwiedziem w jego naturalnym środowisku.

Na zakończenie naszego warsztatowego dnia uczestnicy tworzyli fantastyczne florystyczne kompozycje – „Lasy w słoiku” oraz wianki z kwiatów i roślin.  A wszystko to, dzięki Stanisławowi Skibie i jego Kwiaciarni ANNA, który już po raz drugi przyjął nasze zaproszenie, jako prowadzący warsztaty.

Towarzysząca warsztatom wystawa oryginalnych strojów ludowych z Podhala była dla młodzieży inspiracją do stworzenia całkowicie ekologicznych i upcyclingowych stylizacji modowych z wykorzystaniem kwiatów i roślin oraz biodegradowalnych i łatwych do powtórnego wykorzystania materiałów. Tworzyli je pod okiem stylisty i nauczyciela Tomasza Gąsienicy-Józkowy.

Natomiast debiutującym w roli mentora był w tym roku Rafał Patok, kaszub z urodzenia, z dziada pradziada, dzięki któremu uczestnicy warsztatów poznali gwarę kaszubską, trochę historii i tradycji tego regionu Polski. Dzięki niemu okazało się, że – wbrew pozorom – Góral z Kaszubem potrafi świetnie się dogadać!

Zresztą tradycja, historia, sztuka, moda, przyroda oraz ekologia, a także przewodni motyw dzisiejszego wydarzenia – ogień, doskonale łączy ludzi z różnych regionów naszego kraju – uczestnicy ubiegłorocznych warsztatów – dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Świdniku, z niezastąpioną wychowawczynią i nauczycielką Panią Małgorzata Jańczuk, kilka dni temu wzięli udział w warsztatach towarzyszących 9 Edycji POLKI FOLKI, podczas których wykonali breloczki do kluczy inspirowane motywem ognia. Breloczki w całości wykonane z materiałów wtórnych. Ich prace oraz zdjęcia z warsztatów mogliśmy podziwiać przez cały dzień.

Na zakończenie warsztatowego dnia uczestnicy wystąpili w pokazie mody otwierającym POLKI FOLKI 2019. Na wybiegu pojawili się razem z organizatorką całego wydarzenia Aneta Larysa Knap by zaprezentować stworzone przez siebie podkoszulki. Ich kreatywność oraz wyobraźnia w nadawaniu nowej formy starym ubraniom oraz odwaga, aby pojawić się na wybiegu obok profesjonalnych modelek została nagrodzona ogromnymi brawami.

Warto również zaznaczyć, że stworzone przez naszych warsztatowiczów „Lasy w słoiku” oraz breloczki do kluczy z materiałów wtórnych zostały wręczone na scenie gościom wydarzenia. Wśród obdarowanych znalazła się między innymi Pani Burmistrz Zakopanego.