loading

Loading...

Fenomen logicznego designu

Fenomen logicznego designu

Fundacja KOLOROWO serdecznie zaprasza studentów, wykładowców uczelni wyższych, nauczycieli matematyki, plastyki i sztuki do udziału w wyjątkowym wydarzeniu pn. FENOMEN LOGICZNEGO DESIGNU, który swój wielki finał będzie mieć w Łodzi, w dniach: 28- 29 listopada br.

Projekt narodził się z chęci propagowania twórczości Maurits’a Cornelis’a Escher’a – artysty o wyjątkowej wyobraźni geometrycznej, który do dziś inspiruje ludzi sztuki i nauki na całym świecie.

Dla wszystkich miłośników matematyki, sztuki i designu oraz wybitnego, holenderskiego grafika będzie to niezapomniane przeżycie.

W ramach wydarzenia odbędą się: WYKŁADY, wernisaż prac inspirowanych twórczością Escher’a oraz designerowski POKAZ MODY.

28 oraz 29 listopada 2019r. naszymi wyjątkowymi gośćmi będą:

prof. Doris Schattschneider (Moravian College/USA), która po raz pierwszy w Polsce wygłosi wykład: „Matematyka i sztuka M.C. Eschera” (Mathematics and the Art of M.C. Escher) oraz „Matematyczna strona M.C. Eschera” (The Mathematical Side of M.C. Escher),

Judith Kadee (Kurator w Escher w Het Paleis/ Holandia), która również po raz pierwszy w naszym kraju zaprezentuje wykład: „Ukryte skarby największej kolekcji muzeum Eschera”/ „The hidden treasures of the largest Escher museum collection”.

dr Zdzisław Pogoda (wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego), który wygłosi wykład „Matematyczne inspiracje Escherem”.

Wykłady będą prowadzone w języku angielskim z tłumaczem.

Projekt FENOMEN LOGICZNEGO DESIGNU ma charakter interdyscyplinarny, łączy elementy nauki, matematyki (geometrii) z działaniami artystycznymi np. tesselacjami w przełożeniu na wzornictwo użytkowe. Celem projektu jest popularyzacja twórczości Maurits’a Cornelis’a Eschera w Polsce oraz inspirowanie innych do twórczych poszukiwań artystycznych, kształcenie w nich poczucia estetyki i uwrażliwienie na nowoczesny design.

Zapraszamy 29 listopada od godziny 13:00
do Centrum Promocji Mody przy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
(ul. Wojska Polskiego 121).

Podsumowaniem spotkania będzie pokaz mody inspirowany dziełami Eschera.

Serdecznie zapraszamy.

prof. Doris Schattschneider otrzymała tytuł doktora z matematyki na Uniwersytecie Yale. Jest profesorem matematyki na Moravian College w Betlejem w Pensylwanii, gdzie uczyła przez 34 lata. Napisała wiele artykułów oraz prwadziła szereg wykładów dotyczących wpływu matematyki na prace holenderskiego grafika M.C. Escher. Jej książka M.C. Escher: Visions of Symmetry i jej artykuły „Escher’s Metaphors” (Scientific American, listopad 1994, 66-71) i „Matematyczna strona M.C. Escher ”(Notices of the American Mathematical Society, www.ams.org/notices/ 201006 / index.html) dokumentuje, w jaki sposób Escher używał matematyki, reprezentował idee matematyczne i przeprowadzał badania matematyczne (pomimo zaprzeczenia, że jest w stanie zrozumieć matematykę). Jest współautorką książki i kolekcji modeli geometrycznych: M. C. Eschera Kaleidocycles oraz współredaktorką książki M.C. Escher’s Legacy: A Centennial Celebration, która zawiera 40 wkładów współczesnych artystów i innych, na których twórczość duży wpływ wywarł Escher.

Judith Kadee (1992) jest kuratorką w Escher w Het Paleis w Den Haag (Holandia). Realizuje wystawy dzieł M.C. Escher’a w dawnym pałacu królewskim, który obecnie jest muzeum poświęconym wyłącznie życiu i twórczości znanego na całym świecie grafika. Kadee uzyskała tytuł magistra studiów muzealnych na University College London i była dyrektorką Muzeum Villa Mondriaan. Miała wówczas 24 lata i była wówczas najmłodszym dyrektorem muzeum w Holandii. Kadee pracował także dla Saatchi Gallery w Londynie i EYE Film Museum w Amsterdamie.

dr Zdzisław Pogoda starszy wykładowca w Instytucie Matematyki UJ i profesor w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Interesuje się geometrią różniczkową i jej zastosowaniami, szczególnie w kosmologii, oraz historią matematyki. Autor lub współautor około stu pięćdziesięciu artykułów o charakterze naukowym i popularnonaukowym, a także 7 książek oraz trzech podręczników. Za działalność popularyzatorską nagrodzony między innymi Wielką Nagrodą Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. Samuela Dicksteina (1995) oraz Nagrodą Rektora UJ im. Hugona Kołłątaja (2006) a także Nagrodą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej im. Hugona Steinhausa za rok 1999.

Znajdź nas na: