loading

Loading...

Weranda dla pszczoły

Weranda dla pszczoły

Hodowla pszczół w mieście jest coraz bardziej popularna i efektywna. W tak wielkich aglomeracjach (jaką jest Łódź), nie występuje duża populacja pszczół. To powoduje, że owadom łatwiej jest pozyskiwać pyłek oraz miód. Specjaliści twierdzą, że miejskie ogrody, parki i ogródki działkowe oferują szerszy niż na wsi wybór kwiatów, a zanieczyszczenie wydaje się nie mieć wpływu na pszczoły.

Choć to brzmi absurdalnie, największymi i najbardziej zadowolonymi z projektu odbiorcami będą pszczoły, nasze małe latające przyjaciółki. A teraz bardziej realnie…

Miododajne rośliny

Celem projektu jest zaangażowanie społeczności lokalnej do zmiany swoich balkonów (werandy). Chcemy zwiększyć bazę pokarmową dla pszczół przez sadzenie kwiatów przyjaznych pszczołom, czyli dających im pokarm: nektar i pyłek.

Do realizacji zadania zamierzamy przekonać:

– wybrane wspólnoty mieszkaniowe z okolic centrum miasta,

– wybranych właścicieli balkonów z tzw. blokowisk miejskich

– szkoły podstawowe z terenu miasta Łodzi.

Akcja ma charakter społeczny. Każdej aktywności społecznej towarzyszą nowe znajomości, nowe relacje towarzyskie, nieoczekiwana pomoc sąsiedzka. Mamy nadzieję przez działania społecznie pomóc naszym małym pszczelim przyjaciółkom.

Hodowla pszczół w mieście jest coraz bardziej popularna i efektywna. W tak wielkich aglomeracjach (jaką jest Łódź), nie występuje duża populacja pszczół. To powoduje, że owadom łatwiej jest pozyskiwać pyłek oraz miód. Specjaliści twierdzą, że miejskie ogrody, parki i ogródki działkowe oferują szerszy niż na wsi wybór kwiatów, a zanieczyszczenie wydaje się nie mieć wpływu na pszczoły. Niektórzy producenci miodu twierdzą, że pszczoły w miastach produkują więcej słodkiego nektaru. Na wsi przeciętnie z każdego ula uzyskuje się od 40 do 50 słoików, tymczasem w mieście można zebrać ich ponad 150. Według badań przeprowadzonych przez stowarzyszenie francuskich pszczelarzy, UNAF, miejskie pszczoły są zdrowsze i bardziej wydajne niż ich kuzyni ze wsi! Obecnie, w dobie zagrożenia wymarciem tych owadów – sytuacje mogą uratować właśnie duże aglomeracje. W mieście pszczoły unikają złego wpływu pestycydów, stosowanych przez rolników i filtrują miejskie zanieczyszczenia. Powodem wysokiej jakości miejskiego miodu jest brak używania w mieście oprysków.

W niektórych dużych miastach Polski pojawiają się pasjonaci i promotorzy pszczół w mieście i dzięki swoim działaniom udaje im się przekonać zarządców niektórych budynków do postawienia na ich dachu kilka sztuk uli. W Łodzi prekursorem w tym kierunku jest Hotel Double Tree by Hilton, gdzie swój dom znalazło nawet pół miliona pszczół.

Warto abyś wspólnie przygotowywali społeczność miasta Łodzi do świadomej pomocy pszczołom, aby w niedalekiej przyszłości przełożyło się to na ciekawe aranżacje kwiatowe i skwery zieleni pełne miododajnych roślin. Zatem Łódź ma ogromy potencjał, aby stać się miastem sprzyjającym pszczołom.

Projekt dofinansowano ze środków zadania Miejski Program Mikrograntów 2019 finansowanego ze środków Budżetu Miasta Łodzi oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-202 realizowanego przez Centrum OPUS.

Znajdź nas na: