loading

Loading...

Laureaci konkursu w Hadze – dzień 1

Laureaci konkursu w Hadze – dzień 1

Wyjazd do Holandii stanowił nagrodę za udział w ogólnopolskim konkursie matematyczno-graficznym „Matematyczne natchnienie dla artysty” w ramach projektu Escher – fenomen logicznego designu.

Wyjazd do Holandii stanowił nagrodę za udział w ogólnopolskim konkursie matematyczno-graficznym „Matematyczne natchnienie dla artysty” w ramach projektu Escher – fenomen logicznego designu.

Podróż wiodła przez wspaniałe miasta i wsie holenderskiego krajobrazu. Pierwszy nocleg odbył się w największej wsi świata – w Hadze (Haga nigdy nie otrzymała praw miejskich). Holenderską przygodę rozpoczęliśmy od malowniczego Kinderdijk. To niewielka wioska w środkowej Holandii, położona na malowniczym polderze (naturalny obszar zalewowy). Tym co przyciąga tu tysiące turystów z całego świata jest największy kompleks zabytkowych wiatraków jaki spotkać można obecnie na terenie Holandii. W sumie znajduje się tu 19 budowli ze śmigłami napędzanymi siłą wiatru. Niegdyś wiatraki wykorzystywane były do osuszania okolicznych terenów, a także nowo powstających przybrzeżnych mielizn morskich. Te w Kinderdijk powstały w połowie XVIII wieku i usytuowane zostały nad brzegami miejscowych kanałów. Ich głównym zadaniem miało być odpompowywanie wody z Nederwaard i niedopuszczenie do zalania Overwaard. Obecnie każdy z wiatraków jest zamieszkały, a jeden z nich został udostępniony dla zwiedzających. W 1997 roku zabytkowe wiatraki w Kinderdijk zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kolejne chwile tego dnia poświęciliśmy na zwiedzanie samego miasta. Haga jest administracyjną stolicą Królestwa Niderlandów. Królestwa, w którym nadal jest król – czynnie uczestniczący w życiu Państwa. Zobaczyliśmy między innymi: roboczą siedzibę Króla, Parlament, siedzibę Premiera (ciekawostką jest to, że wielu parlamentarzystów (w tym Premier) przyjeżdża do pracy na rowerach – najczęstszym środku lokomocji w ty kraju)), Binnenhof (dziedziniec wewnętrzny kompleksu historycznego centrum Hagi), holenderskie Muzeum Narodowe Mauritshuis, Pałac Królowej – Noordeinde – Palace, Pałac Pokoju mieszczący w swoich ścianach Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.

W Muzeum Narodowym Mauritshuis mieliśmy możliwość zobaczenia dzieł Johannesa Vermeera (między innymi Dziewczyna z perłą) oraz Rembrandta – Lekcja anatomii doktora Tulpa – największego mistrza holenderskiego malarstwa.

Jednym z najważniejszych punktów programu tego dnia było Muzeum M.C. Eschera. Muzeum swoją kolekcję prezentuje w budynku, który także ma swoją historię – jest to Zimowy Pałac królowej matki Emmy. Oprowadzał nas wyjątkowy pasjonat sztuki Eschera, który bardzo dokładnie omówił wiele Jego dzieł.

Madurodam – miniaturowe miasteczko, ponad 700 budowli w skali 1:25 obok których przesuwa się najdłuższa miniaturowa kolejka na świecie, otwarta cały rok.

Dzień zakończyliśmy wspólną kolacją w nadmorskim kurorcie Scheveningen.

Znajdź nas na: