loading

Loading...

Warsztaty dla szkół

Warsztaty dla szkół

Idea projektu narodziła się z chęci propagowania twórczości Maurits’a Cornelis’a Escher’a – holenderskiego grafika o wyjątkowej wyobraźni geometrycznej, którego prace są tematem licznych artykułów z 0różnych dziedzin: matematyki, psychologii, historii sztuki oraz popularyzacji nauki.

Fundacja KOLOROWO zaprasza do udziału w warsztatach poświęconych tesselacjom (parkietażom).

Warsztaty mają charakter interdyscyplinarny łączący elementy nauki matematyki (geometrii) w oparciu o działania artystyczne. Szczególnym tematem zajęć będą tesselacje w przełożeniu na wzornictwo użytkowe (np. glazura, terakota). Jesteśmy chętni do przeprowadzenia warsztatów na terenie Państwa placówki. Zajęcia są bezpłatne.

Celem warsztatów jest zaktywizowanie uczestników na rzecz poznania kultury i historii dzieł Eschera w przełożeniu na współczesne dziedziny edukacji, kultury, mody i designu. Osoby prowadzące chcą wydobyć potencjał kreatywny z młodzieży w przełożeniu na inspiracje sztuką Eschera we współczesnych dziedzinach projektowania. Celem zajęć jest nawiązanie kreatywnego dialogu oraz stworzenie kreatywnych projektów z wielu dziedzin inspirowanych sztuką holenderskiego artysty.

Escher to najbardziej znany artysta w świecie nauki. Wystawa dział Escher’a towarzyszyła Międzynarodowemu Kongresowi Matematyków w Amsterdamie w 1954 roku. Jego twórczość, przemawiając językiem matematyki, do dziś kształtuje wyobraźnię plastyków, grafików komputerowych, filmowców i pasjonatów matematyki. W Jego pracach można odnaleźć intrygującą rzeczywistość, pełną sprzeczności i fantazji, ale i matematycznej logiki. Mimo, że matematyka rzadko kojarzy się z prawami estetyki, to właśnie ona jest dla Escher’a głównym środkiem wizualnego przedstawienia wyobrażeń o rzeczywistości. Artysta świetnie wykorzystuje zasady rzutu środkowego i równoległego bazując zawsze na szczegółowych szkicach i matematycznych obliczeniach.

Warsztaty
Grupa docelowa: młodzież w wieku 12 – 18 lat (około 12 osób),
Czas pracy: minimum 1,5 godz.,
Model pracy: manualny lub grafika komputerowa,
Miejsce realizacji: do uzgodnienia.

Materiały do pracy: nożyczki, duże ilości papierów białych i kolorowych (format A3), ołówki, kredki, farby, pędzelki, komputer (z oprogramowania wystarczy Paint), mile widziana tablica interaktywną lub rzutnik. Materiały plastyczne zapewnia Fundacja KOLOROWO.

W przypadku warsztatów z wykorzystaniem sprzętu komputerowego – komputery zapewnia szkoła.

Kontakt: tel.: +48 505 925 927

Znajdź nas na: