loading

Loading...

Francuskie gotowanie

Francuskie gotowanie

Relacja: Radosław Kędzierski (Gazeta.pl)

Kulinarny konkurs zorganizowała szkoła podstawowa Kornelówka. Uczniowie razem z rodzicami przygotowywali dania kuchni francuskiej. Zadaniem specjalnym było ugotowanie potrawy ze ślimaków.

– Chcieliśmy stworzyć wydarzenie, które będzie integrować naszą szkolną społeczność. Konkurs organizowany jest już po raz trzeci. Wspólne gotowanie to dobra zabawa, która ma zachęcić do spędzania czasu w rodzinnym gronie – mówią organizatorzy akcji Smacznie Zdrowo Kolorowo.

W konkursie biorą udział uczniowie klas I-VI w parze z rodzicami. Aby dostać się do finału muszą przejść przez eliminacje. W pierwszym etapie wystartowało sześć drużyn. Tematem przewodnim była kuchnia francuska. Na początku każda z par losowała konkursowe danie. Dodatkowo wszyscy musieli przyrządzić potrawę ze ślimaków. Na wykonanie zadań drużyny miały jedną godzinę.

Pod okiem szefów kuchni

u_szwajcara_kolorowoZawodnicy gotowali na oddzielnych stanowiskach. Na środku sali ustawiono spiżarnię z potrzebnymi produktami. Wszystkie dania powstawały od podstaw. Żadna z drużyn nie miała łatwo. Wśród wylosowanych potraw znalazły się tarta z gruszką i gorgonzolą, łosoś w papilotach z porami i ziołami, fondant czekoladowy, tartaletki ze szpinakiem, zupa krem z pora i jabłek oraz filet mignon z polędwicy wołowej. Do dyspozycji zawodników były kuchenki gazowe i piecyk. Współpraca pomiędzy uczniami i rodzicami szła bardzo sprawnie. Po kilkunastu minutach salę wypełniły zapachy smażonych, pieczonych i gotowanych składników. Pomocą w przyrządzaniu dań służyli profesjonalni kucharze: Marcin Stachecki, szef kuchni restauracji U Szwajcara oraz specjalny gość – Bruno Schneider, szef kuchni warszawskiej restauracji Michela Moran.

gazeta_plZwycięskie dania

Równolegle do dań kuchni francuskiej drużyny musiały przygotować potrawy ze ślimaków według własnego pomysłu. Po godzinnym gotowaniu jury pod przewodnictwem zawodowych kucharzy próbowało wszystkich potraw. Oceniano, smak, wygląd oraz pomysłowość. Tej nie brakowało. Na pięknie przystrojonych talerzach zaserwowano różnorodne połączenia smaków. Po burzliwych obradach wyłoniono trzy zwycięskie pary. Pierwsze miejsce zajął czekoladowy fondant podany z truskawkowym sosem i bitą śmietaną. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się słodko-wytrawna tarta z serem pleśniowym, gruszkami i orzechami oraz tartaletki ze szpinakiem, mozzarellą i suszonymi pomidorami.

Kolejne eliminacje do finału konkursu zaplanowano na początek kwietnia. Wówczas drużyny zmierzą się w daniach kuchni wegetariańskiej.

źródło: http://lodz.wyborcza.pl/lodz/1,35153,19794990,slimaki-i-francuskie-dania-zawody-w-gotowaniu-zdjecia.html

Znajdź nas na: