loading

Loading...

Panele 2024

Panele 2024

Zespół uczniów XXI LO im. B. Prusa w Łodzi ma przyjemność zaprosić szanownych Gości, a także wspaniałą publiczność młodzieży licealnej łódzkich szkół średnich na Konferencję 2.1, będącej drugą edycją zeszłorocznego wydarzenia, podczas którego mieliśmy zaszczyt gościć obecnego Ministra Sprawiedliwości prof. Adama Bodnara.

Przedsięwzięcie podzielone jest na dwie części. Pierwszą będzie spotkanie z Rzeczniczką Praw Dziecka Moniką Horną-Cieślak, które odbędzie się 18 września b. r. o godz. 11 w budynku XXI LO.

Druga część będzie miała miejsce w budynku  przy ul. Rewolucji 1905 r. 52, dzięki uprzejmości Zarządu Instytutu Postępowania Twórczego, którzy użyczyli nam jego przestrzeń.

Podczas niej przeprowadzone zostaną spotkania i rozmowy:

  • wywiad z robotem humanoidalnym Sophi firmy Hanson Robotics z Hongkongu,
  • panel dyskusyjny o tematyce AI z ekspertami: Tomaszem Wolanowskim i dr Dawidem Misztalem,
  • panel dyskusyjny z ekspertami: Magdaleną Gałczyńską i Jakubem Wiewiórskim o tematyce współczesnych mediów i ich działalności,
  • panel dyskusyjny z przedstawicielamigłównego sponsora Banku PKOBP,
  • panel dyskusyjny „Młodzież Sprawcza” z przedstawicielami I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, III LO im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi, XXI LO im. Bolesława Prusa w Łodzi i XXIX LO im. hm Janka Bytnara ,,Rudego” w Łodzi.

Główny cel, jaki nam przyświeca, to aktywizacja społeczna młodzieży, pragnącej być ambitnymi i świadomymi obserwatorami oraz kreatorami naszej rzeczywistości. Zastające ją gwałtowne przemiany technologiczne oraz społeczno-informacyjne rzucają nowe, cywilizacyjne wyzwania, z którymi w przyszłości będą musieli się mierzyć po wielokroć więcej, czego zaczątków współcześnie doświadczamy.

Dzięki uprzejmości oraz inspiracji Szanownych Gości – Ekspertów, pragniemy sprowokować zajmujące intelektualnie dyskusje, które dadzą międzypokoleniową perspektywę, pozwalającą na nabycie cennej wiedzy, wymianę sądów i opinii oraz wypracowanie własnego stanowiska.

Szczególne podziękowania należą się Prezydent Miasta Łodzi Hannie Zdanowskiej, która objęła nasze wydarzenie Honorowym Patronatem, a także Sponsorom: PKO Bankowi Polskiemu (Sponsor główny), Firmie ABB i  organizacji Meet and Code.

Gorąco dziękujemy także naszym partnerom: w szczególności Hanson Robotics za umożliwienie przeprowadzenia rozmowy z Sophią, Instytutowi Postępowania Twórczego, firmie Technotronik, Wydziałowi Filozoficzno-Historycznemu Uniwersytetu Łódzkiego, Centrum Nauki i Techniki EC1, a także Fundacji Kolorowo.

[vc_custom_heading text=”Sztuczna Inteligencja” use_theme_fonts=”yes” css=””]

Ekspert: Sophia, dr Dawid Misztal oraz Tomasz Wolanowski

Prowadzenie wywiadu (język angielski): Szymon Urbańczyk, Antoni Klepczarek, dalej: Antoni Pyżalski

[vc_separator color=”custom” align=”align_left” border_width=”2″ el_width=”70″ accent_color=”#8a7653″]

Panel o sztucznej inteligencji będzie okazją do refleksji nad nadziejami i zagrożeniami, jakie niesie ze sobą AI, a także nad kluczowymi kwestiami etyki i prawdy w kontekście jej rozwoju.

Dyskusja skupi się na wpływie technologii na społeczeństwo, gospodarkę i przyszłość ludzkości, rozważając równocześnie moralne granice związane z dalszą automatyzacją. Gośćmi panelu będą dr Dawid Misztal, adiunkt w Katedrze Filozofii Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, oraz Tomasz Wolanowski, wiceprezes zarządu Firmy ABB, którzy podzielą się swoimi spostrzeżeniami z różnych perspektyw.

[vc_custom_heading text=”Wywiad z Rzeczniczką Praw Dziecka” use_theme_fonts=”yes” css=””]

Ekspert: Monika Horna-Cieślak

Prowadzenie panelu: Stanisław Pąśko, Natan Chwalewski

[vc_separator color=”custom” align=”align_left” border_width=”2″ el_width=”70″ accent_color=”#8a7653″]

W tym panelu będą omawiane kwestie dotyczące demokratycznych mechanizmów decyzyjnych, roli społeczeństwa w podejmowaniu decyzji publicznych oraz sposobów mobilizacji obywateli do udziału w różnorodnych inicjatywach społecznych.

 

Analizowane będą również narzędzia i metody wspierające partycypację społeczną, takie jak platformy internetowe, konsultacje społeczne czy edukacja obywatelska.

[vc_images_carousel images=”4604,4577″ img_size=”full” autoplay=”yes” css=””]
[vc_custom_heading text=”Media” use_theme_fonts=”yes” css=””]

Ekspert: Magdalena Gałczyńska, Jakub Wiewiórski

Prowadzenie panelu: Anna Szyda, Julian Klepczarek, Michał Janiszewski

[vc_separator color=”custom” align=”align_left” border_width=”2″ el_width=”70″ accent_color=”#8a7653″]

Nasz panel poświęcony będzie zawodowi dziennikarza oraz jego roli we współczesnym świecie. Poruszony zostanie problem sztucznej inteligencji, jej znaczenia oraz zagrożeń, jakie generuje wobec zmieniającego się oblicza mediów, a także pozycji dziennikarza, którego tradycyjny warsztat konfrontuje się z zachodzącą rewolucją przekazu.

Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy konwencjonalne dziennikarstwo ma jeszcze przyszłość, a także przeprowadzimy dyskusję na temat granic wolności słowa oraz przyczynach, sposobach i celowości jej ograniczania. Gośćmi panelu będą Magdalena Gałczyńska oraz Jakub Wiewiórski

[vc_custom_heading text=”Cyberbezpieczeństwo (Bank PKO BP)” use_theme_fonts=”yes” css=””]

Ekspert: Paulina Krakowska

Prowadzenie panelu: Julian Klepczarek,

[vc_separator color=”custom” align=”align_left” border_width=”2″ el_width=”70″ accent_color=”#8a7653″]

Panel poświęcony bezpieczezństwu w sieci, głównie pod względem finansów. Tematyka dyskusji będzie obejmować wskazanie aktualnych trendów w cyberprzestępczości skierowanej na klientów banku, deepfake i fałszywe wideo jako podstawowe dziś narzędzie przestępców w oszustwach na fałszywe inwestycje – kilka przykładów wideo + screeny, modus operandi oszustw, wspólne motywy, rady jak się chronić, na co uważać – jak weryfikować autentyczność ofert, jakich aplikacji się obawiać, jak rozpoznawać fałszywe strony, narzędzia AI potrafią generować coraz doskonalsze teksty i robić to w wielu językach. Specjalistka z Banku PKO PB zwróci uwagę, że nawet jeśli atak jest przygotowywany przez oszustów zza granicy brak znajomości języka nie jest przeszkodą i mogą oni tworzyć całkowicie poprawne teksty. Oszuści tworzą także coraz lepsze strony www.

[vc_custom_heading text=”Młodzież sprawcza” use_theme_fonts=”yes” css=””]

Ekspert: młodzież z łódzkich liceów

[vc_separator color=”custom” align=”align_left” border_width=”2″ el_width=”70″ accent_color=”#8a7653″]

Panel dyskusyjny „MŁODZIEŻ SPRAWCZA” – przedstawiciele liceów ogólnokształcących:

  • I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi,
  • III LO im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi,
  • XXI LO im. Bolesława Prusa w Łodzi
  • oraz XXIX LO im. hm Janka Bytnara „Rudego” w Łodzi

będą rozmawiać o swojej przyszłości związanej z Miastem Łódź.

Panel dyskusyjny poświęcony będzie aktywizacji młodzieży i jej zaangażowaniu społecznemu będzie okazją do pogłębionej refleksji nad wyzwaniami i możliwościami, jakie stoją przed młodym pokoleniem w dzisiejszym świecie.

W obliczu dynamicznych zmian społecznych i technologicznych, młodzi ludzie stają się coraz bardziej świadomi problemów współczesnego świata, jednak często brakuje im narzędzi i wsparcia, by aktywnie włączyć się w życie społeczne.

Podczas panelu poruszymy kluczowe kwestie związane z budowaniem zaangażowania społecznego wśród młodzieży, takie jak edukacja obywatelska, inicjatywy oddolne, wykorzystanie nowych technologii w aktywizmie, a także współpraca z organizacjami pozarządowymi i instytucjami publicznymi. Dyskutanci będą dzielić się doświadczeniami i najlepszymi praktykami z różnych sektorów, wskazując na skuteczne metody angażowania młodych ludzi w działania społeczne.