loading

Loading...

Konferencja 2.1

Konferencja 2.1

Zespół uczniów XXI LO im. B. Prusa w Łodzi zrealizował Konferencję 2.1, będącej drugą edycją zeszłorocznego wydarzenia, podczas którego mieliśmy zaszczyt gościć obecnego Ministra Sprawiedliwości prof. Adama Bodnara.

Przedsięwzięcie podzielone było na dwie części: spotkanie z Rzeczniczką Praw Dziecka Moniką Horną-Cieślak oraz spotkanie poświęcone sztucznej inteleigencji, którego wyjątkowym gościem była Sophia – robot humanoidalny firmy Hanson Robotics.

[vc_custom_heading text=”Krótkie streszczenie wydarzenia z dnia 18.09.2025r.” use_theme_fonts=”yes” css=””]

18 września 2024r.

18 września b.r. w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie z Rzeczniczką Praw Dziecka, Panią Moniką Horną-Cieślak. Młodzież łódzkich szkół średnich miała niepowtarzalną okazję uczestniczenia w dyskusji z wybitną ekspertką oraz doświadczonym wieloletnią pracą z dziećmi praktykiem. Aktywna publiczność zadawała liczne pytania Pani Minister, na które udzielała wyczerpujących i satysfakcjonujących dociekliwość uczniów odpowiedzi. Główne wątki rozmowy koncentrowały się wokół zagadnień związanych z naszymi prawami oraz ich realnego znaczenia w szkolnej i pozaszkolnej rzeczywistości, rosnącego problemu zdrowia psychicznego młodzieży, zagrożeń jakie wobec dziecka generuje współczesny świat, a także ambitnych planów Pani Minister – inicjatyw legislacyjnych oraz społecznych, mających na celu uświadomienie problemów, przed jakimi stoi młodzież.

Szczególne podziękowania należą się Pani Minister, za poświęcony nam czas i uwagę, za mądrość i empatię wyrażoną w szczerej i przyjaznej rozmowie. Gorąco dziękujemy także prowadzącym rozmowę – Stanisławowi Pąśce i Natanowi Chwalewskiemu – naszym dobrym kolegom, fachowcom i organizatorom wielu szkolnych wydarzeń.

Serdecznie dziękujemy Prezydent Miasta Łodzi Hannie Zdanowskiej za objęcie naszego wydarzenia Honorowym Patronatem, a także naszym sponsorom: PKO Bankowi Polskiemu, firmom ABB i Meet and Code, Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz Wydziałowi Historyczno-Filozoficznemu UŁ za wsparcie materialne i merytoryczne, bez którego nasza konferencja by się nie odbyła.

Dziękujemy także naszym niezawodnym partnerom: Hanson Robotics, Instytutowi Postępowania Twórczego oraz Fundacji Kolorowo.

Jako zespół organizujący konferencję jesteśmy ogromnie wdzięczni prof. Agnieszce Wojtas i prof. Annie Bator za konsultację merytoryczną i organizacyjną, pomoc w przygotowaniach i osobiste zaangażowanie, wreszcie za udzielanie motywacji i rad na każdym etapie naszej pracy.

[vc_custom_heading text=”Krótkie streszczenie wydarzenia z dnia 25.09.2025r.” use_theme_fonts=”yes” css=””]

25 września 2024r.

25 września na terenie łódzkiego Instytutu Postępowania Twórczego odbyła się druga część Konferencji 2.1. W niemal trzystuosobowym gronie, uzbrojeni w wysokiej jakości sprzęt nagłaśniający oraz rozstawione po patio wysokocalowe ekrany na żywo transmitujące wydarzenia ze sceny, przeprowadziliśmy zdalną rozmowę z jednym z najbardziej zaawansowanych robotów humanoidalnych na świecie oraz aż trzy panele tematyczne i jeden sponsorski.

Tematem przewodnim tegorocznej konferencji były możliwości oraz zagrożenia związane z ewolucją sztucznej inteligencji. Zaczęliśmy wydarzenie z przytupem, bo od połączenia się z hongkońską firmą Hanson Robotics, twórcami Sophii – wysoko rozwiniętego robota humanoidalnego, z którym nasi uczniowie – Antoni Klepczarek i Szymon Urbańczyk – przeprowadzili w języku angielskim półgodzinny wywiad. Naturalnie, nie zabrakło czasu na pytania od publiczności. Po pożegnaniu się z Sophią zaprosiliśmy do rozmowy dr Dawida Misztala – adiunkta w  Katedrze Filozofii Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, oraz pana Tomasza Wolanowskiego – wiceprezesa firmy ABB, którzy pokrótce wytłumaczyli nam główne założenia ideologii transhumanizmu i wypowiedzieli się odnośnie etycznego aspektu korzystania z AI.

Drugi z paneli, przygotowany przez Annę Szydę, Juliana Klepczarka i Michała Janiszewskiego, nie oscylował już wokół filozoficznej strony problemu, a rzeczywistych konsekwencji nadużycia dobrodziejstw sztucznej inteligencji. Z pomocą speców do spraw mediów, pana Jakuba Wiewiórskiego – dyrektora Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” i pani Magdaleny Gałczyńskiej – dziennikarki Onetu, rozważaliśmy zasadność obaw przed scenariuszem, w którym wykorzystanie AI przyczyni się do polaryzacji społeczeństwa, krachów na giełdzie, a nawet wybuchów konfliktów na tle politycznym, rasowym i religijnym. Ponadto rozmawialiśmy o kulisach pracy dziennikarza, mało znanych tajemnicach branży oraz jej przyszłości w świecie, w którym komputer samodzielnie generuje najrozmaitsze artykuły i relacje z wydarzeń dziejących się na całym globie.

Trzeci panel poprowadziła pani Paulina Krakowska, reprezentantka naszego głównego sponsora – banku PKO BP. Prezentację swą poświęciła zasadom zachowania bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Podzieliła się z nami między innymi radami jak nie dopuścić do zhakowania konta na mediach społecznościowych, a także wyjaśniła, jakie kroki podjąć, gdyby taka sytuacja już miała miejsca. Wskazała jak rozróżnić autentyczną reklamę i ogłoszenie od podróbki wykonanej za pomocą sztucznej inteligencji, jak uchronić się od przestępstw dokonywanych za pośrednictwem platformy płatniczej BLIK, oraz przekazała wiele innych informacji. Poza tym, jeśli ktoś miał ukończone 18 lat, mógł na miejscu założyć sobie konto w PKO BP.

Czwarty, ostatni panel, nieco odbiegał tematycznie od reszty konferencji, lecz z pewnością przykuł nie mniejsze zainteresowanie. Dotyczył partycypacji młodych w wielkoskalowych przedsięwzięciach, zaś udział w nim brali Stanisław Pąśko razem z trójką aktywnych społecznie uczniów z sąsiednich liceów. Opowiadali oni o swoich doświadczeniach w pracy na rzecz miasta oraz młodzieży, pierwszych inicjatywach i krokach prowadzących do ich urzeczywistnienia. Udowodnili, że pomysły nie muszą być przekombinowane, a ich realizacja kosztowna, by podniosły standard życia młodych ludzi. Zachęcili do inwestowania w siebie oraz wspierania innych i czynnego działania w imię lepszego jutra dla nas wszystkich.

Cała konferencja trwała około czterech godzin i spotkała się z powszechnym zaciekawieniem uczniów,  który aktywnie uczestniczyli w panelach poprzez zadawanie pytań. Ciekawskim potwierdziliśmy, że zamierzamy powtórzyć wydarzenie w przyszłym roku.

[qodef_full_width_post blog_list_animation=”yes” post_id=”726″]
[qodef_full_width_post blog_list_animation=”yes” post_id=”4617″]
[qodef_full_width_post blog_list_animation=”yes” post_id=”4014″]
[qodef_full_width_post blog_list_animation=”yes” post_id=”3963″]
[qodef_animation_holder animation=”qodef-element-from-bottom”][qodef_banner hover_behavior=”qodef-visible-on-default” info_position=”default” image=”3875″ info_content_padding=”5% 52% 0% 6%” link=”#”][/qodef_animation_holder]
[qodef_full_width_post blog_list_animation=”yes” post_id=”3955″]
[qodef_full_width_post blog_list_animation=”yes” post_id=”4064″]
[qodef_animation_holder animation=”qodef-element-from-bottom”][qodef_banner hover_behavior=”qodef-visible-on-default” info_position=”default” image=”3874″ info_content_padding=”5% 52% 0% 6%” link=”https://konferencje21.pl/prawo21-konferencja2023_lo21_lodz/”][/qodef_animation_holder]