loading

Loading...

Upcyclingowy Zawrót Głowy

Upcyclingowy Zawrót Głowy

9 czerwca 2016 roku w Centrum Promocji Mody mieszczącym się przy ulicy Wojska Polskiego 121 odbyła się uroczystość rozdania nagród w dwóch ogólnopolskich konkursach: Upcyclingowy Zawrót Głowy oraz „Od kropli wody po Ocean Życia”. Uroczystość miały przyjemność prowadzić Nina Baranowska oraz Marysia Bania – gimnazjalistki i absolwentki Szkoły Kornelówka w Łodzi.

Już po raz drugi uczniowie z całego kraju mieli możliwość uczestnictwa w rywalizacji, której podstawowym celem było pobudzenie kreatywnego myślenia.

Upcyclingowy Zawrót Głowy jest konkursem, którego podstawowym celem jest pokazanie jak ekologicznie, prosto i niedrogo zmieniać i upiększać swoje otoczenie, to niezastąpiona satysfakcja płynąca z wymyślania, kombinowania i tworzenia z rzeczy już istniejących czegoś zupełnie nowego. Wystarczy pomysł i wyobraźnia, aby z rzeczy nieprzydatnych stworzyć coś nowego i niepowtarzalnego, nadając w ten sposób przedmiotom drugie życie i dbając przy tym o środowisko.

Konkurs ma charakter edukacyjno – ekologiczny, a środkiem wyrazu jest artystyczne zadanie konkursowe, które polega na wykonaniu upcycling’owej pracy plastycznej.

Wieczór rozpoczął Kwiatowy Pokaz Mody. Prezentowane stroje powstały z surowców wtórnych z wykorzystaniem materiałów, które zapewniły nam firmy PLASTIFLORA, FLORIMA oraz HURTOWNIA KWIATÓW GRAJEK. W roli modelek i modeli wystąpili uczniowie z łódzkich szkół Podstawowych i gimnazjów. W większości są to uczniowie i absolwenci Szkoły Kornelówka, która jest współorganizatorem całej akcji. W rolę projektantów wcielili się nauczyciele oraz mamy uczniów Kornelówki (Emilia Gajek, Monika Koterbicka, Joanna Krawczyńska, Ewa Radecka, Małgorzata Sęczkowska, Małgorzata Sztupecka, Marta Pruszyńska oraz  Agnieszka Wojtas). Kompozycje florystyczne wykonały florystki: Maja Piotrowska z kwiaciarni Maja oraz Agnieszka Forysiak z Salonu Rokoko, makijaże wykonały: Katarzyna Krakowiak i Paulina Steczkowska, natomiast fryzury wykonali wychowawcy: Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Łodzi pod kierunkiem Pana Przemysława Wyrwasa.

W kolejnej części wieczoru przystąpiono do wręczenia nagród.

Organizatorem konkursu były Fundacja Razem oraz Prywatna Szkoła Podstawowa Kornelówka z Łodzi. Konkurs odbywały się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi, Łódzkiego Kuratora Oświaty Grzegorza Wierzchowskiego, Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności. Projekt był współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi oraz Fundacji PKO Banku Polskiego, a Partnerami akcji byli Fundacja Kolorowo, Akademia Sztuk Pięknych oraz Centrum Promocji Mody.

Prace wykonane przez uczniów z całej polski oceniało szacowne jury w składzie: Krzysztof Szmidt, Monika Just, Zdzisław Bolanowski, Katarzyna Rewicz, Monika Malinowska Kabała, Sławomir Sulej, Gosia Ull (Małgorzata Świątczak).

Wszyscy uczestnicy konkursu wraz z opiekunami otrzymali podkoszulki z logo akcji. Każda ze szkół, która zakwalifikowała się do finału otrzymała upominki w postaci gier i materiałów edukacyjnych z zakresu przyrody i ekologii.

Laureaci wszystkich kategorii, którzy zajęli trzecie miejsce otrzymali zestawy sprzętu technicznego (między innymi: wyrzynarkę, skrzynkę narzędziową, okulary ochronne, oraz pistolet klejowy). Laureaci drugiego miejsca otrzymali sprzęt techniczny do realizacji kreatywnych pomysłów (między innymi: wyrzynarkę, szlifierkę kątową, skrzynkę narzędziową, okulary ochronne, oraz pistolet klejowy). Laureaci pierwszego miejsca dodatkowo otrzymali maszyny do szycia.

Nagrody wręczyły Jolanta Chełmińska – doradca Marszałka Województwa Łódzkiego, była Wojewoda Województwa Łódzkiego oraz Iwona Święcicka – Prezes Fundacji RAZEM.

Laureatem I miejsca w kategorii Szkół Podstawowych została drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 6 z Grodziska Mazowieckiego,

Laureatem II miejsca w kategorii Szkół Podstawowych została drużyna z Zespołu Szkół w Prusicach,

Laureatem III miejsca w kategorii Szkół Podstawowych została drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 169 z Łodzi,

Laureatem I miejsca w kategorii Gimnazjów została drużyna z Zespołu Szkół w Kotomierzu,

Laureatem II miejsca w kategorii Gimnazjów została drużyna z Zespołu Szkół w Prusicach,

Laureatem III miejsca w kategorii Gimnazjów została drużyna z Prywatnego Gimnazjum ABiS w Łodzi,

Laureatem II miejsca w kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych została drużyna z Zespołu Szkół w Czudcu,

Laureatem III miejsca w kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych została drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego w Zduńskiej Woli.

W sumie w upcycligowym finale wzięło udział około 120 uczestników, 20 opiekunów poszczególnych grup oraz około 80 osób w funkcji organizatora. Każdy uczestnik konkursu oraz opiekun otrzymał dyplom potwierdzający udział w konkursie oraz podkoszulkę z logo akcji.  Podczas finału, w sali Centrum Promocji Mody zebrało się około 300 osób – mieszkańców Łodzi, przedstawicieli urzędów oraz uczestników obu konkursów, którzy uczestniczyli w uroczystości rozdania nagród.

Sponsorami oraz firmami, którym fundacja Razem oraz Szkoła Kornelówka chcą podziękować są:

  • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Łodzi,
  • Fundacja PKO Banku Polskiego,
  • firmy Plastiflora i Florima,
  • Hurtownia Kwiatów Grajek,
  • firma REKOPOL, KAMEA,
  • Restauracja Rajskie Jadło,
  • Hurtowna Artykułów Slegros Cash & Carry
  • oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji pokazu mody.